AB, ABD'nin Zeytin İthalatına Getirdiği Damping Önlemini DTÖ'ye Götürecek

AB, ABD'nin Zeytin İthalatına Getirdiği Damping Önlemini DTÖ'ye Götürecek

Avrupa Birliği, ABD'nin İspanyol zeytinine için aldığı dampinge karşı önlemi Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) taşımaya hazırlanıyor. AB Komisyonu'ndan yapılan açıklamada alınan damping kararının haksız, gereksiz ve DTÖ kurallarına aykırı olduğu belirtildi.

Açıklamada ayrıca, konunun her platformda ABD'li yetkililerin dikkatine getirilmesine rağmen sonuç alınamadığı, İspanyol Hükümeti ve üreticilerinin de desteği ile DTÖ nezdinde olumlu neticeye ulaşacaklarına inanıldığı ifade edildi.

ABD'nin İspanya'dan zeytin ithalatı 2017 yılında 67.6 milyon dolara ulaşmış ve akabinde ABD tarafından bir damping soruşturması başlatılmıştı. Soruşturma sonucunda yüzde 7.52 ila 27.02 arasında değişen telafi edici vergi ile yüzde 16.88 ila 25.5 arasında değişen dampinge karşı kesin önlem kararı alınmıştı.

DTÖ kuralları çerçevesinde konu Panele taşınmadan önce 60 günlük bir konsültasyon süresi bulunuyor. Taraflar bu sürede bir anlaşmaya varamazlarsa Panel açılmasına karar verilebiliyor. Dünyanın önemli zeytin üreticileri arasında bulunan ülkemiz açısından da konunun yakından takip edilmesinde fayda görülüyor.

Bu makalenin uzunluğu 135 kelimedir.