AB Çelik Miktar Kısıtlaması Misilleme Beklentilerini Artırıyor

AB Çelik Miktar Kısıtlaması Misilleme Beklentilerini Artırıyor

Avrupa Birliği’nin (AB) demir çelik ürünlerindeki korunma önlemi kapsamındaki miktar kısıtlaması Türk üreticiler tarafından yakından takip ediliyor.

Bu kapsamda açıklamalar yapan Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan, yeni düzenleme ile uygulamaya geçirilen çeyreklik kotanın yüzde 46 azaltıldığını belirterek bu durumun genel kotanın tamamının kullanılamayacağı anlamına geldiğini söyledi.

AB’nin çelik ürünlerinde global kotadan ülke kotasına dönmesi ve bu süreçte Türk ürünlerine yönelik miktar kısıtlamasını artırması Türk ihracatı önünde büyük engel oluşturmaya başladı. Yapılan açıklamada, ülke kotalarını da çeyreklik dönemler halinde kullandıran AB’nin bu uygulaması ile Türkiye ihracatının yüzde 58 azalması sonucunu doğurduğu vurgulandı.

AB’nin çelik ürünleri koruma önleminin ikinci gözden geçirme soruşturmasını sonuçlandırarak 1 Temmuz’dan itibaren bazı yeni düzenlemeleri devreye almıştı. Global kota uygulanan sıcak haddelenmiş ürün için ülke kotasına geçilmesi ile Türkiye’nin 2.5 milyon tonluk kotası 1.3 milyon tona geriledi. Çeyreklik kotanın da yüzde 46 azaltılması ile genel kotanın tamamının kullanılamaması sonucu ortaya çıktı.

Yayan, AB’nin bu uygulamalarla doğrudan Türk çelik ürünlerini hedef almaya başladığını belirterek Türkiye’nin de karşı tedbir sürecini hızlandırması gerektiğini kaydetti. 

Kaynak: Dünya

Bu makalenin uzunluğu 162 kelimedir.