AB Çelik Ürünleri İçin Korunma Önlemleri Paketini Onayladı

AB Çelik Ürünleri İçin Korunma Önlemleri Paketini Onayladı

Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan demir-çelik ürünleri korunma önlemleri ve kota düzenlemesi onaylanarak yürürlüğe girdi.

Yeni düzenlemeye göre ülke bazlı kotalar bundan böyle yıllık değil üç aylık dönemler itibariyle uygulanacak. Sıcak haddelenmiş levha (Kategori 1) için ülke bazlı yeni bir kota düzenlemesi yürürlüğe girecek. Gelişme yolundaki ülkeler 2019 yılı istatistiklerine göre yeniden belirlenecek.

Buna göre halen global kotaya tabi olan sıcak sac ürünleri, ihracatı 2015-2017 dönemindeki toplam ithalatın en az yüzde beşine ulaşan ülkeler için ülke bazlı kotaya tabi olacak. Diğer ülkeler ise geriye kalan tutarı kullanacak.

Yeni düzenlemeler Avrupalı üreticilerin temsilcisi olan IndustriAll ve EUROFER tarafından memnuniyetsizlikle karşılandı. Bu kuruluşlar tarafından yapılan açıklamada, Mart ayından bu yana AB çelik talebinde yüzde 50 düşüş kaydedildiği ancak talepteki bu çöküşün dikkate alınmadığı vurgulanarak yeni düzenlemede beklenenin aksine kotanın artırıldığı ifade edildi. Sektör için daha kapsamlı ve kalıcı adımlar beklenirken yapılan düzenlemelerin kozmetik değişikliklerin ötesine geçemediği ve Avrupalı üreticilerin zor durumda bırakıldığı savunuldu. 

Kaynak: EUTrade


Bu makalenin uzunluğu 148 kelimedir.