AB Çin Menşeli Bisiklet İthalatındaki Damping Önlemini Uzatmaya Hazırlanıyor

AB Çin Menşeli Bisiklet İthalatındaki Damping Önlemini Uzatmaya Hazırlanıyor

Avrupa Birliği, Çin menşeli bisiklet ithalatına yönelik yürürlükte bulunan kesin önlemi, dampingin ve yerli üretici üzerindeki zarar tehdidinin devam ettiği gerekçesiyle beş yıl daha uzatmaya hazırlanıyor.

Reuters kaynaklı bir habere göre Avrupa Komisyonu, dampingin devamına ilişkin gözden geçirme soruşturmasını tamamlayarak üye ülkeleri bilgilendirmek için gereken Nihai Bildirim Raporunu hazırladı. AB hükümetlerinin Rapor içeriği bulguya karşı çıkmaması halinde mevcut önlemler beş yıl daha devam edecek.

Halihazırda Çin menşeli bisikletlere karşı yüzde 48.5 olarak uygulanan dampinge karşı önlem 1993'ten beri kesintisiz olarak yürürlükte bulunuyor. Bu önlemler farklı zamanlarda yürütülen soruşturmalarla ve firma bazlı istisnalarla Kamboçya, Filipinler, Tunus, Sri Lanka, Endonezya ve Pakistan menşeli ürünler için de uygulanıyor.

AB, Çin menşeli elektrikli bisikletler için de bu yılın başında yüzde 79.8’e ulaşan oranlarda dampinge karşı önlem almıştı. Büyüklüğü yıllık 18 milyon adete ulaşan AB pazar ihtiyacının yüzde 60’ı yerli üreticilerce karşılanırken Çin’in piyasa payı yaklaşık yüzde 4 düzeyinde bulunuyor. 


Bu makalenin uzunluğu 143 kelimedir.