AB ile ABD Arasındaki Ticaret Müzakereleri

AB ile ABD Arasındaki Ticaret Müzakereleri

Avrupa Birliği Komisyonu, trans-Atlantik ticaret anlaşması için yeni bir çerçeve üzerinde çalışmaya başladığını duyurdu.

Bu kapsamda, ABD sanayi ürünlerine karşı uygulanan tüm tarifeleri kaldırabilecekleri ifade edilirken, uygunluk değerlendirmesi, mevzuat uyumlaştırması, karşılıklı tanıma düzenlemeleri gibi daha ileri düzeyde işbirliğinin hedeflendiği belirtildi.

Washington'da bulunan teknik heyetin görüşmeler yaptığı, bu görüşmeler neticesi şekillenecek çerçeve taslağın daha sonra Birlik üyesi ulusal hükümetlere sunulacağı bildirildi.

Atılan bu adımlarda temel hedefin özellikle Avrupalı otomotiv ve yedek parça üreticilerini çok olumsuz etkileyecek olası ABD tarife artırımlarının ve yeni tarife dışı engellerin önüne geçilmesi olduğu değerlendiriliyor. AB Komisyonu tarafından yapılan hesaplamalara göre ABD tarafından otomotiv ithalatına getirilecek yüzde 25 oranındaki bir ek vergi, AB'den gönderilen araçların ABD pazarındaki fiyatlarında ortalama 11.453 $ artışa sebep vererek ciddi pazar kayıplarına yol açacak.

Kaynak: Bloomberg

Bu makalenin uzunluğu 121 kelimedir.