AB ile Çin arasındaki damping tartışması büyüyor

AB ile Çin arasındaki damping tartışması büyüyor

Çin Avrupa Birliği'nin Çin menşeli kamyon lastikleri için başlattığı Soruşturma sonrasında eleştirilerini artırıyor.

Çin, Ticaret Politikası Savunma Araçları Bürosu (MOFCOM), söz konusu Soruşturma için kaygı duyduklarını bildirdi. Yapılan açıklamada, son iki yıldır Avrupa Birliği'nin kamyon lastiği ithalatının durağan bir seyir gösterdiğini, fiyatlardaki küçük düşüşlerin ise dünya genelindeki emtia fiyatları düşüşlerinden kaynaklandığı vurgulandı. Bu yüzden açılan Soruşturmanın teknik gerekçelerden yoksun ve yersiz olduğu savunulurken, daha önce ABD tarafından açılan Soruşturmanın önlemsiz kapatıldığına da dikkat çekildi.

Avrupalı ve Çinli firmaların teknoloji ve pazar geliştirme konularında artan işbirliklerinin bu şekildeki politikalardan zarar göreceği, Çin'de ortaklığı bulunan Avrupalı lastik üreticilerinin de alınacak olası bir önlemden son derece olumsuz etkileneceği ifade edildi.

Çin özellikle damping soruşturmalarında piyasa ekonomisi kabul edilmemesinin DTÖ Katılım Anlaşması'na aykırılık teşkil ettiğini ve bu Soruşturmalarda kendisine karşı negatif ayrımcılık yapılmasının hukuksuz olduğunu her platformda sıklıkla dile getiriyor.

Bu makalenin uzunluğu 133 kelimedir.