AB İran Ticaretinde Yaptırımlara Karşı Yeni Yöntem Arayışı

AB İran Ticaretinde Yaptırımlara Karşı Yeni Yöntem Arayışı

ABD haricindeki İran Nükleer Anlaşmasının diğer imzacı taraf ülkeleri petrol ürünleri ithalatını da içerecek şekilde İran'la ticareti mümkün kılacak alternatif ödeme mekanizmaları üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

Açıklama New York'ta gerçekleşen BM Toplantıları sonrasında yapıldı. İngiltere, Çin, Fransa, Almanya, Rusya ve AB tarafından yapılan ortak açıklamada durumun aciliyetine ve somut sonuç ihtiyacına dikkat çekilerek İran'la olan ticarette ödeme sorununu çözmek üzere bir "Özel Amaçlı Araç (SPV)" kurulmasının tasarlandığı bildirildi.

Söz konusu ülkeler meşru ticaret gerçekleştiren ekonomik aktörlerinin haklarını korumak üzere bu tür bir mekanizma kurmalarının zorunluluğunu vurguladı.

Yaptırımların esaslı kısmının Kasım ayında yürürlüğe girecek olmasına rağmen aralarında Total, Peugeot, Renault, Siemens ve Daimler'in de bulunduğu birçok önemli Avrupalı grup şimdiden İran'la olan ticaretini askıya almış bulunuyor. AB ülkeleri, Çin ve Rusya yeni tasarladıkları mekanizma ile İran'la olan ticaretlerinin tamamıyla sona ermesine engel olmaya çalışıyor.

Kaynak: Deutsche Welle

Bu makalenin uzunluğu 132 kelimedir.