AB-Japonya Serbest Ticaret Anlaşması Yürürlüğe Giriyor

AB-Japonya Serbest Ticaret Anlaşması Yürürlüğe Giriyor

AB ile Japonya arasında müzakereleri biten Serbest Ticaret Anlaşması'nın (STA) iç onay süreçleri de tamamlandı.

Anlaşma, Paris İklim Anlaşmasına açıktan atıf yapılan ilk ticaret anlaşması özelliği taşırken dünya GSMH'sinin yaklaşık üçte birini üreten ve 635 milyonluk nüfusun yaşadığı bir bölgeyi serbest ticaret alanı haline getiriyor. Ayrıca, Stratejik İşbirliği Anlaşması AB ve Japonya arasındaki ilk karşılıklı çerçeve anlaşması olma özelliği de taşıyor.

Müzakereleri 2013 yılında başlayan Anlaşma nihai halini 17 Temmuz 2018 tarihindeki AB-Japonya Zirvesinde almıştı. 1 Şubat 2019'dan itibaren geçerli olacak STA ile ticarette ciddi bir liberalleşme sağlandı.

Özellikle tarımsal ürün ithalatında uygulanan tarifeler müzakerelerin en zor bölümünü oluştururken, varılan mutabakatla AB açısından önemli birçok şarap, peynir türü ve et ithalatında uygulanan tarifeler sıfırlandı. Japonya'nın ısrarcı olduğu ve AB'nin rekabetçi olduğu birçok sanayi ürünündeki tarifelerin kaldırılmasının da özellikle kozmetik, kimyasal, tekstil-konfeksiyon, otomotiv gibi sektörlerde Japon firmalara daha büyük avantaj sağlaması bekleniyor.

Bu makalenin uzunluğu 138 kelimedir.