AB Kamboçya’nın Tercihli Rejim Muafiyetlerini Askıya Aldı

AB Kamboçya’nın Tercihli Rejim Muafiyetlerini Askıya Aldı

Avrupa Birliği En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) kapsamında muafiyet tanıdığı Kamboçya’nın pazarına girişinde faydalandığı bazı avantajları 12 Ağustos 2020 tarihi itibariyle askıya aldı.

AB Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, alınan kararın Kamboçya’da tespit edilen sistematik işçi ve insan hakları ihlalleri gerekçesiyle geçici olarak alındığı bildirildi.

Yeni karar kapsamında Kamboçya’nın giysi, ayakkabı ve seyahat ürünleri gibi bazı tipik ihracat ürünleri Avrupa Birliği’ne girişte gümrük vergilerine ve uygulanan diğer kota düzenlemelerine tabi olacak.

AB'nin EAGÜ için ticaret düzenlemesi olan "Silah Hariç Her Şey" (EBA) kapsamında yürüttüğü ithalat rejimi Kamboçya gibi en az gelişmiş ülkelerin ekonomik kalkınmalarını desteklemek amacıyla otonom olarak tanınan teşvik düzenlemelerini içeriyor. AB, Kamboçya’nın gerekli reformları hayata geçirmesi halinde alınan tedbir mahiyetindeki kararın gözden geçirileceğini açıkladı.

Türkiye ile AB arasındaki gümrük birliğine bağlı olarak söz konusu düzenlemenin Türkiye’nin ithalat rejimine de yansıtılması bekleniyor. 

Kaynak: AB Komisyonu


Bu makalenin uzunluğu 130 kelimedir.