AB Komisyonu Çelik Korunma Önleminde Değişiklik Önerdi

AB Komisyonu Çelik Korunma Önleminde Değişiklik Önerdi

Avrupa Birliği Komisyonu yaptığı açıklamada 2018 yılı Mayıs ayında başlatılan korunma önlemleri soruşturması kapsamında alınan önlemlerin geçen süre zarfında etkili bir sonuç doğurduğunu belirtti.

Bununla beraber, sektörün ihtiyaçları ve uygulamanın Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına tam uyumu için önlem olarak uygulanan kota mekanizmasında bazı değişikliklere gidilmesine ihtiyaç duyulduğu ifade edildi.

Teklif edilen değişiklikle başta otomotiv sektörünün ihtiyaç duyduğu sıcak haddelenmiş çelik tedarik güvenliğinin sağlanması; gelişme yolundaki bazı ülkelere ilave muafiyet tanınması ve daha önce yüzde 5 olarak açıklanan yıllık kota artırım miktarının yüzde 3’e çekilmesi hedefleniyor.

Kota liberalizasyonundaki yavaşlamanın önemli çelik tedarikçilerden olan Türkiye için olumsuz sonuç doğurması bekleniyor.

DTÖ üyesi ülkelerle yapılacak görüşmeler sonrasında Komisyonun teklifi tüm üye ülkelerin onayına sunulacak ve değişiklikler Ekim ayından itibaren yürürlüğe girecek. Soruşturma kapsamında 2018 yılı Temmuz ayında alınan geçici önlem 2019 yılı Şubat ayında kesin önleme dönüştürülmüştü.Bu makalenin uzunluğu 132 kelimedir.