AB Singapur Serbest Ticaret Anlaşması Yürürlüğe Giriyor

AB Singapur Serbest Ticaret Anlaşması Yürürlüğe Giriyor

Avrupa Birliği ile Singapur arasında müzakereleri ve onay süreçleri tamamlanan Serbest Ticaret Anlaşması (STA) 21 Kasım 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe giriyor.

AB Komisyonu Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada STA’nın AB ile bir Güneydoğu Asya ülkesi arasında ikili olarak imzalanan ilk Anlaşma olma özelliği taşıdığı ve AB tarafından söz konusu coğrafyaya ve dinamik ekonomisine büyük önem verildiği ifade edildi.

Dış Ticaretin 2014 yılından bu yana AB’de 5 milyonun üzerinde istihdam yarattığı ve toplam GSYİH’nin yaklaşık yüzde 35’inin dış ticaretle etkileşimi bulunduğu belirtilerek serbest ancak kurallı ticaretin önemine dikkat çekildi.

AB son 5 yılda 16 ticaret anlaşmasını yürürlüğe koyarken Singapur STA’sı ile birlikte toplamda 73 ortakla imzalanmış 42. Anlaşma yürürlüğe girmiş olacak.

Gümrük Birliği dolayısıyla AB STA’larının Türk dış ticareti üzerinde de son derece ciddi etkileri olurken, özellikle Uzakdoğu ülkeleri ile imzalanan Anlaşmalar sonrası ticaret sapması ihtimali daha büyük önem kazanıyor.


Bu makalenin uzunluğu 134 kelimedir.