AB ve ABD Uçak Anlaşmazlığındaki Ek Vergileri Askıya Alıyor

AB ve ABD Uçak Anlaşmazlığındaki Ek Vergileri Askıya Alıyor

AB ve ABD, Airbus ve Boeing anlaşmazlıklarında karşılıklı uyguladığı tüm misilleme tarifelerini dört aylık bir süre için askıya almaya kararı aldı. Askıya alma kararı, sorunun kalıcı çözümü için taraflara müzakere süresi tanımak için alındı.

Daha önce ABD Başkanına, 7,5 milyar dolarlık AB ihracatı için ilave gümrük vergisi alabilme yetkisi verilmişti. Aynı şekilde, AB'ye yapılan 4 milyar dolarlık ABD ihracatında da AB, tarifeleri yükseltme veya askıya alma imkanına sahipti.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Ticaretten Sorumlu Komisyon Üyesi Valdis Dombrovskis tarafından yapılan açıklamada “Bu, ileriye doğru önemli bir adımdır. En büyük ve ekonomik açıdan en önemli ortağımızla ilişkimizde yeni bir sayfa açıldığını gösteriyor. İlave tarifelerin kaldırılması, salgının işçilerimize ve ekonomilerimize zarar verdiği bir zamanda, her iki taraf için de bir kazan-kazan imkânı sağlıyor. Bu askıya alma, güveni yeniden kazanmaya yardımcı olacak ve bu nedenle bize kapsamlı ve uzun süreli müzakere edilmiş bir çözüme ulaşma alanı sağlayacaktır. Olumlu bir AB-ABD ticaret ilişkisi sadece iki taraf için değil, genel olarak küresel ticaret için de önemlidir. " denildi. 

Kaynak: AB Komisyonu


Bu makalenin uzunluğu 164 kelimedir.