Avrupa Birliği-Vietnam Serbest Ticaret Anlaşması Yürürlüğe Girdi

Avrupa Birliği-Vietnam Serbest Ticaret Anlaşması Yürürlüğe Girdi

Avrupa Birliği (AB) ile Vietnam arasında müzakereleri uzun süre devam Serbest Ticaret Anlaşması (STA) 1 Ağustos 2020 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi. AB ile Vietnam arasında halen ticarete konu olan ürünlerin yüzde 99’undaki tarifeleri kaldıracak olan STA ile firmalara AB ve Vietnam’da ciddi iş yapma kolaylıkları sağlanıyor.

Vietnam’ın kalkınmasını desteklemek amacıyla belirlenen tüm tarifeleri kaldırmasında 10 yıllık bir geçiş süreci veriliyor. Ancak, AB ilaç-eczacılık ürünleri, kimyasallar ve makine gibi birçok ticari açıdan önemli ürün grubunu Vietnam’a Anlaşmanın yürürlüğe girdiği 1 Ağustos itibariyle tarifesiz şekilde ihraç edebilecek. Et, zeytinyağı gibi birçok işlenmiş gıda ürünlerindeki tarifeler 3 yıl içinde, sebze-meyve tarifeleri ise 5 yıl içinde kaldırılacak.

Yeni nesil ticaret anlaşması niteliği taşıyan STA’da işçi hakları, çevre koruma, iklim değişikliği ve sürdürülebilir kalkınma konularında önemli hükümler de bulunuyor. Bu özellikleri ile Anlaşma, AB’nin gelişme yolundaki bir ülke ile imzaladığı en kapsamlı Anlaşma olma özelliği taşıyor.

Yeni Anlaşma ile Vietnam menşeli birçok ürünün AB üzerinden Türkiye’ye ihracında kayda değer artışlar olabileceği değerlendiriliyor. 

Kaynak: ECTrade

Bu makalenin uzunluğu 155 kelimedir.