ABD Alüminyum Anti-Damping ve Sübvansiyon Soruşturmalarını Tamamladı

ABD Alüminyum Anti-Damping ve Sübvansiyon Soruşturmalarını Tamamladı

ABD Ticaret Bakanlığı, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 18 ülkeden ithal edilen alüminyum levhalara yönelik yürüttüğü anti-damping soruşturmasında uygulanacak nihai önlem oranlarını belirledi.

Türkiye, Bahreyn, Brezilya ve Hindistan'dan yapılan ithalatta dampingin yanında sübvansiyonun da bulunduğu ve telafi edici vergi uygulanmasına hükmedildi.

Buna göre, Türkiye'den Teknik Alüminyum Sanayi A.Ş.'ye yüzde 13,56; Assan Alüminyum Sanayi ve Ticaret'e yüzde 2,02; diğer tüm ihracatçılara yüzde 4,85 anti-damping vergisi uygulanacak. Ayrıca, Teknik Alüminyum Sanayi A.Ş'den yapılacak ithalata yüzde 4,34; Assan Alüminyum Sanayi ve Ticaret için yüzde 2,56, diğer tüm ihracatçılar içinse yüzde 3,45 telafi edici vergi uygulanacak.

Anti-damping vergisi uygulanacak 18 ülke, Almanya, Bahreyn, Brezilya, Güney Afrika, Güney Kore, Hırvatistan, Hindistan, İspanya, İtalya, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Tayvan, Türkiye, Umman ve Yunanistan olacak. Anti-damping vergisi ve telafi edici önlemler daha önce ulusal güvenlik yasası ile getirilen yüzde 10’luk ilave gümrük vergisinin üstüne uygulanacak.

Kaynak: Reuters

Bu makalenin uzunluğu 133 kelimedir.