ABD-Çin Ticaret Savaşında 90 günlük Ateşkes

ABD-Çin Ticaret Savaşında 90 günlük Ateşkes

ABD ve Çin mali piyasaları ve küresel büyümeyi tehdit eden ticaret savaşı konusunda 90 günlük "ateşkes" kararı aldı.

İki ülke lideri arasında Buenos Aires G-20 zirvesi sırasında varıldığı bildirilen mutabakata göre, ABD 200 milyar dolarlık Çin ithalatına karşı 1 Ocak 2019'dan itibaren uygulamayı planladığı tarife artırımını üç aylık süre için beklemeye alacak. Buna karşılık Çin de miktarı netleşmemekle birlikte son derece kayda değer miktardaki enerji, tarım ve sanayi ürün ithalatını ABD'den yapacak.

Bu pazar açılımının yanında, uzun süredir iki ülke arasında önemli sorunların başında gelen ve ABD'deki yıllık on binlerce ilaç kaynaklı ölümün sebebi olarak görülen "fentanil" ihracatında Çin etiketlendirme düzenlemelerine uyacağını ve ürün içeriklerinde bu maddeyi açıkça belirteceği taahhüdü de verdi.

ABD açıklamalarında ayrıca çip ithalatı konusunda da Çin'den önemli tavizler alındığı belirtiliyor.

Henüz resmi bir anlaşmaya dönüşmemiş olsa da iki ülke arasındaki bu prensip mutabakatı, küresel daralmadan ve iki ülke arasındaki ticaret savaşının hızla diğer ülkelere yayılmasından korkan ekonomi ve finans çevrelerinde olumlu karşılandı. Özellikle Asya borsalarında mutabakat sonrası ciddi yükselişler görüldü.

Kaynak: Time

Bu makalenin uzunluğu 162 kelimedir.