ABD-Çin Ticaret Savaşının Dünya Genelinde Korunma Önlemlerini Artırması Bekleniyor

ABD-Çin Ticaret Savaşının Dünya Genelinde Korunma Önlemlerini Artırması Bekleniyor

ABD Çin arasında uzun süredir yaşanan ticaret savaşının dünyanın geri kalanındaki korumacılık eğilimlerini de artırması bekleniyor.

ABD pazarındaki daralmayı dünyanın geri kalan kısmı ile aşmak istemesi muhtemel olan Çin’in gittikçe artan şekilde ticaret politikası önlem ve soruşturmalarına konu olacağı öngörülüyor.

Özellikle Uzakdoğu ve Güney Asya’daki ticaret akımlarında ciddi değişikliklere yol açacak olan bu süreçten en fazla elektrik-elektronik ürünleri ve aksam-parçaları, demir-çelik, kimyasallar ve plastik ürünlerin etkilenmesi olası görülüyor.

Ticaret politikası önlemleri konusunda son derece yetkin ve dikkatli olan Hindistan’ın bu süreci yakından takip ettiği; Çin mallarında ortaya çıkacak yeni pazar arayışı ve arz fazlasının kendilerine yönelmesine karşı şimdiden bir takım analizler yapmaya başladığı ifade ediliyor.

Özellikle demir-çelik, polimerler ve sermaye malları ithalatı konusuna odaklanıldığı ve ilgili sektörlerle konunun periyodik olarak değerlendirilmeye başlandığı gözlemleniyor. Hindistan halihazırda Çin meşeli alüminyum ve çinko kaplama çelik için damping soruşturması yürütüyor ve bahsedilen çalışmaları neticesinde birçok damping ve korunma önlemleri soruşturması açabileceği değerlendiriliyor.


Bu makalenin uzunluğu 147 kelimedir.