ABD-Çin Ticari İlişkileri

ABD-Çin Ticari İlişkileri

Çin Devlet Başkanının ekonomik işlerden sorumlu danışmanı 27 Şubat-3 Mart tarihleri arasında iki ülke arasında gittikçe artan ticari gerilimi görüşmek üzere ABD'ye bir ziyaret gerçekleştirecek.

Geçen yıl işaretleri görülmeye başlanan ve bu yıl da gittikçe yoğunlaşan ticaret savaşı orta ve uzun vadede hem ikili ticari ilişkileri hem de küresel ekonomiyi olumsuz etkileyecek bir yaklaşım olarak görülüyor. Bu açıdan, özellikle anti-damping ve telafi edici vergi soruşturmaları başta olmak üzere ticaret politikası savunma araçlarının popülist amaçlarla kullanılmaması büyük önem taşıyor.

Çin ABD'nin uygulamalarının haksızlığı konusunda uzun zamandır şikayetçi olmasına rağmen güneş panelleri ve ev tipi çamaşır makineleri için ABD tarafından alınan önlemler sonrasında harekete geçerek misilleme yapmaya başlamış ve ABD'li tarım üreticilerini derinden etkileyecek sorgum ithalatına anti-damping soruşturması açmıştı. Gayrı resmi kaynaklarda da daha büyük bir etki alanına sahip olacak soya ithalatı için benzer alternatifleri düşündüğünü kamuoyuyla paylaşmıştı.

Söz konusu ziyaretin gerilimin daha fazla tırmanmaması için Çin tarafından atılmış bir adım olduğu ve soya konusunun bu ziyaretin etkisini artırmak için daha önce gündeme getirildiği değerlendiriliyor.

Bu makalenin uzunluğu 160 kelimedir.