ABD Dış Ticaret Komisyonu Türk Kirazına Yönelik Damping Soruşturmasını Önlemsiz Kapatıyor

ABD Dış Ticaret Komisyonu Türk Kirazına Yönelik Damping Soruşturmasını Önlemsiz Kapatıyor

Bilindiği gibi ABD Dış Ticaret Komisyonu (ITC), geçtiğimiz Nisan ayında Türkiye’den ithal edilen kurutulmuş kiraz için damping soruşturması başlatmıştı.

Oregon, Vaşington, Utah ve Michigan eyaletlerinde bulunan yerli üreticilerin şikayeti üzerine başlatılan Soruşturmada Türkiye menşeli ürünlerin dampingli olduğu ve haksız rekabete sebep olduğu iddiaları araştırılıyor.

ABD Ticaret Bakanlığı 6 Aralık 2019 tarihli nihai bildiriminde Türkiye'den yapılan kurutulmuş tart kirazlarının normal değerinin altında ABD piyasasına sevk edildiği; bu ürünlerde yüzde 541,29 ile 648,35 arasında değişen oranlarda damping; yüzde 204.93 oranında ise sübvansiyon bulunduğu tespitini yapmıştı.

Bu tespite karşın ABD mevzuatına göre damping önlemi alınabilmesi için ITC’nin yerli üreticilerin zararı ve bu zararın dampingten kaynaklandığı yönünde tespitte bulunması gerekiyor. Konuya ilişkin alınan gayrı resmi bilgilere göre ITC 14 Ocak 2020 tarihi itibariyle yerli üreticinin zararı veya zarar tehditi açısından herhangi bir sonuç elde edemediğinden Soruşturmanın önlemsiz kapatılması kararı aldı. Bu çerçevede Türk ürünlerine karşı dampinge karşı önlem ve telafi edici vergi kararı alınmayacak. Bu Kararın kısa zaman içinde resmi Tebliğle ilan edilmesi bekleniyor.

ABD’nin Türkiye’den kurutulmuş kiraz ithalatı 2016’daki 188 bin tonluk düzeyden 2018’de 630 bin tona yükselirken bu haliyle toplam ABD ithalatının yüzde 55’ini Türkiye tek başına karşılamıştı.

Kaynak:Record Eagle


Bu makalenin uzunluğu 183 kelimedir.