ABD Gelişmekte Olan Ülke Statüsünü Otonom Olarak Belirleyecek

ABD Gelişmekte Olan Ülke Statüsünü Otonom Olarak Belirleyecek

ABD Başkanı Donald Trump Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) gelişmekte olan ülke statüsünü nasıl belirlediğini açıklamasını istedi. Uluslararası birçok düzenlemede pozitif ayrımcı avantaj sağlayan bu statünün özellikle Çin, Hindistan ve Türkiye gibi ülkelere haksız avantajlar sağladığını savunan Trump kriterlerin daha açık ve objektif olması gerektiğini söyledi.

Yapılan açıklamada satın alma paritesine göre kişi başı gelirde dünyanın en zengin 10 ülkesi arasında yer alan Brunei, Hong Kong, Kuveyt, Makao, Katar, Singapur ve Birleşik Arap Emirliği’nin DTÖ tarafından gelişmekte olan ülke olarak kabul edildiği; benzer şekilde G-20 ülkeleri arasında yer alan Türkiye, Meksika ve Güney Kore’ye de bu statünün tanındığı vurgulandı.

Hazırlanan bir Başkanlık Genelgesinde gelişmiş ekonomi olmasına karşın DTÖ tarafından gelişmekte olan ülke statüsü verilen ve avantaj elde eden ülkelere karşı önlem alabilmesi için ABD Ticaret Temsilcisine yetki verildi.

Söz konusu Genelge 90 gün içinde yürürlüğe girecek ve Ticaret Temsilciliği bu süre zarfında kendisi tarafından belirlenen ülke listesini ilan edecek.


Kaynak:NewsClick

Bu makalenin uzunluğu 147 kelimedir.