ABD Güneş Panellerine Soruşturma Başlattı

ABD Güneş Panellerine Soruşturma Başlattı

Amerika Birleşik Devletleri güneş panelleri ithalatına yönelik bir Soruşturma başlattı.

Dış Ticaret Komisyonu, Suniva Inc adlı ABD'li üreticinin başvurusu üzerine açılan Soruşturmanın ön bulgularının 22 Eylül 2017 tarihinde açıklanacağını bildirdi. Alman SolarWorld AG adlı firma da başvuruyu destekliyor.

Suniva, Hong Kong merkezli Shunfeng International Clean Energy Ltd adlı bir şirketin iştiraki olup, yerel ve federal düzeyde birçok teşvik almasına karşın geçtiğimiz Nisan ayında iflasını açıklamıştı.

ABD güneş paneli ithalatının büyük bir kısmı Çin'den yapılırken, Trump yönetimi Çin'den yapılan tüm ithalata karşı agresif bir ticaret politikası önlemleri yaklaşımını benimsiyor.

Geçtiğimiz hafta yayımlanan bir Sektör Raporuna göre ABD'deki güneş panellerin fiyatları yılın ikinci çeyreğinde watt başına 39 cent'e yükselirken, ilk çeyrekte bu fiyat 37 cent olarak gerçekleşti. Bu yükseliş 2014 yılından beri gerçekleşen ilk yükseliş olarak kayıtlara geçti.

Açılan Soruşturmanın önlemle kapanması halinde fiyatların konulacak önleme göre daha da yükselmesi ve fiyat değişikliklerinin yürütülmekte olanlar da dahil birçok projeyi etkileyebileceği değerlendiriliyor. Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği de güneş panellerinde asgari fiyat uygulamasına geçmişti.

Bu makalenin uzunluğu 155 kelimedir.