ABD Kiraz Endüstrisi Türk Ürünlerine Karşı İthalatı Tamamen Kesecek Önlemler İstiyor

ABD Kiraz Endüstrisi Türk Ürünlerine Karşı İthalatı Tamamen Kesecek Önlemler İstiyor

Bilindiği gibi ABD Dış Ticaret Komisyonu (ITC), geçtiğimiz Nisan ayında Türkiye’den ithal edilen kurutulmuş kiraz için damping soruşturması başlatmıştı.

Oregon, Vaşington, Utah ve Michigan eyaletlerinde bulunan yerli üreticilerin şikayeti üzerine başlatılan Soruşturmada Türkiye menşeli ürünlerin dampingli olduğu ve haksız rekabete sebep olduğu iddiaları araştırılıyor.

ABD’li yerli üretici firmalardan beşi  (Traverse City’s Shoreline Fruit LLC, Cherry Central Cooperative,Frankfort’s Smeltzer Orchard Co. LLC, Graceland Fruit Inc. ve Payson Fruit Growers Coop.) Türkiye’nin kiraz üretimine çok ciddi sübvansiyonlar sağladığı ve alınacak önlemin yüzde 650’den az olmaması gerektiği yönündeki değerlendirmelerini içeren ek dilekçelerini gerek Ticaret Bakanlığı gerekse de ITC ile paylaştı.

ITC’nin kararını bu hafta sonuna doğru açıklaması beklenirken, damping ve yerli üretimin zararı arasında bağlantı bulması halinde olası önlemin 18 Temmuz 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe konulabileceği belirtiliyor.

ABD’nin Türkiye’den kurutulmuş kiraz ithalatı 2016’daki 188 bin tonluk düzeyden 2018’de 630 bin tona yükselirken bu haliyle toplam ithalatın yüzde 55’ini tek başına Türkiye karşıladı.


Kaynak: HeraldNews


Bu makalenin uzunluğu 151 kelimedir.