ABD Mahkemesi Türk Çeliğinden Alınan Vergileri Anayasaya Aykırı Buldu

ABD Mahkemesi Türk Çeliğinden Alınan Vergileri Anayasaya Aykırı Buldu

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Uluslararası Ticaret Mahkemesi, ulusal güvenlik gerekçesi ile Türk çeliğine uygulanan mevcut tarifeleri ikiye katlama kararını anayasaya aykırı buldu. Açıklanan gerekçeli kararda söz konusu Başkanlık Kararnamesinde yer alan usul eksiklerine ilaveten ithalatçılara eşit koruma sağlanmasının anayasal bir garanti olduğu ve bunun ihlal edildiği belirtildi.

2018 yılı Mart ayında 1962 tarihli Ticaretin Genişletilmesi Yasası'nın 232 nci Bölümü gerekçe gösterilerek ABD’nin birçok ülkeden gerçekleştirdiği çelik ithalatına yüzde 25 oranında ilave gümrük vergileri getirilmiş, aynı yılın Ağustos ayında ise Türkiye'den yapılan çelik ithalatındaki ilave vergiler yüzde 50'ye çıkarılmıştı.

Mahkemenin usul yönünden uygun bulmadığı bu artırımların yeniden hayata geçirilebilmesi için Ticaret Bakanının, ithalatın ulusal güvenlik etkileri hakkında araştırma yapması ve Başkana bu etkiler hakkında bir rapor sunması gerekiyor. Bunun ardından Başkanın 90 gün içinde kısıtlama koyup koymayacağına karar vermesi, sonraki 15 gün içinde de uygulama biçimini netleştirerek gerekçelerini Kongreye bildirmesi gerekiyor.

Kaynak: Bloomberg


Bu makalenin uzunluğu 140 kelimedir.