ABD Rüzgar Türbini İthalatına Karşı Damping Soruşturması Açtı

ABD Rüzgar Türbini İthalatına Karşı Damping Soruşturması Açtı

ABD Ticaret Bakanlığı (DOC) Vietnam, Kanada, Endonezya ve Güney Kore’den ithal edilen Rüzgar Türbinlerine karşı damping ve sübvansiyon soruşturması açtı. Vietnam için halihazırda damping vergisi bulunmasına karşın Soruşturmaya dahil edilmesinin amacının muafiyet tanınan bir Firmanın incelenmesi amaçlı olduğu açıklandı.

Damping ve sübvansiyon iddiası  Rüzgar Santralleri Ticaret Koalisyonu (WTTC) adını taşıyan firmaların başvurusu ile gündeme getirilmişti. WTTC bünyesinde Dallas merkezli Arcosa Wind Towers Inc. ile Wisconsin merkezli Broadwind Towers Inc. adlı yerli üreticiler bulunuyor.

Soruşturmada 2016-18 dönemi incelenecek olup 7308.20 ve 8502.31 gümrük tarife pozisyonlu ürünler kapsanacak. Yerli üreticilerin iddiaları DOC tarafından haklı bulunursa ve Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC) damping ile yerli üreticilerin zararı arasında illiyet tespit ederse dampinge karşı önlem ve telafi edici vergi alınması kararlaştırılabilecek.

Dünyada rüzgar türbini üreticilerinin sınırlı sayıda olması bu Soruşturmada alınan kararın diğer ülkelerce de yeni soruşturmalara dönüştürülmesi sonucunu beraberinde getirebilecek.


Kaynak:WindPower

Bu makalenin uzunluğu 135 kelimedir.