ABD tarafından İspanya zeytinine açılan soruşturma

ABD tarafından İspanya zeytinine açılan soruşturma

Geçtiğimiz Haziran ayının son günlerinde "Zeytinde Adil Ticaret Koalisyonu"nun ABD Ticaret Bakanlığı ve Dış Ticaret Komisyonu'na yaptığı başvuru ile İspanya menşeli sofralık siyah zeytine damping ve sübvansiyon soruşturması açılması talebinde bulunmuştu.

Avrupa Birliği Çiftçi ve Kooperatifler Birliği (Copa-Cogeca) 25 Temmuz'da AB Tarım Komisyonerine gönderdiği mektupla söz konusu Soruşturmanın titizlikle takip edilmesi ve müdahil olunması talebinde bulundu.

ABD'nin gittikçe korumacı bir pozisyona girdiği belirtilen mektupta Avrupalı üreticilerin haklarının korunması için girişimlerde bulunulması istendi. Bu Soruşturmanın öncü bir Soruşturma olduğu yerinde müdahalelerde bulunulmazsa diğer üretim alanlarına da sirayet edebileceğine dikkat çekildi.

İspanyol Sofralık Zeytin İhracatçıları Birliği (Asemesa) de konuya ilişkin reaksiyon göstererek özellikle İspanyol Hükümetinin ve yetkili organlarının harekete geçmesi için birtakım girişimlerde bulundu. Asemesa ABD'li üreticilerin başvurusunu mesnetsiz görürken, üyelerinin AB ve DTÖ kurallarına uygun üretim yaptıklarını savunuyor.

Bu makalenin uzunluğu 124 kelimedir.