ABD Ticaret Bakanlığı Türk Kirazında Damping ve Sübvansiyon Olduğuna Karar Verdi

ABD Ticaret Bakanlığı Türk Kirazında Damping ve Sübvansiyon Olduğuna Karar Verdi

Bilindiği gibi ABD Dış Ticaret Komisyonu (ITC), geçtiğimiz Nisan ayında Türkiye’den ithal edilen kurutulmuş kiraz için damping soruşturması başlatmıştı.

Oregon, Vaşington, Utah ve Michigan eyaletlerinde bulunan yerli üreticilerin şikayeti üzerine başlatılan Soruşturmada Türkiye menşeli ürünlerin dampingli olduğu ve haksız rekabete sebep olduğu iddiaları araştırılıyor.

ABD Ticaret Bakanlığı 6 Aralık 2019 tarihli nihai bildiriminde Türkiye’den ithal edilen kurutulmuş kirazların damping ve sübvansiyon içerdiği sonucuna vardı.

Türkiye'den yapılan kurutulmuş tart kirazlarının normal değerinin altında ABD piyasasına sevk edildiği; bu ürünlerde yüzde 541,29 ile 648,35 arasında değişen oranlarda damping; yüzde 204.93 oranında ise sübvansiyon bulunduğu tespiti yapıldı.

ITC’nin son takvimlendirmesine göre 21 Ocak 2020’de yerli üretimin zararı ile ilgili nihai belirleme yapılacak. ITC’nin zarar tespiti yapması halinde Ticaret Bakanlığı Türk ürünlerine karşı dampinge karşı önlem ve telafi edici vergi kararı alacak. Aksi halde, soruşturmanın önlemsiz kapatılması söz konusu olacak.

ABD’nin Türkiye’den kurutulmuş kiraz ithalatı 2016’daki 188 bin tonluk düzeyden 2018’de 630 bin tona yükselirken bu haliyle toplam ABD ithalatının yüzde 55’ini Türkiye tek başına karşılamıştı.

Kaynak: ABD Ticaret Bakanlığı


Bu makalenin uzunluğu 160 kelimedir.