ABD Ticaret Bakanlığı Türk Kuvarsına Karşı Yürüttüğü Damping Soruşturmasını Tamamladı

ABD Ticaret Bakanlığı Türk Kuvarsına Karşı Yürüttüğü Damping Soruşturmasını Tamamladı

ABD Ticaret Bakanlığı Türkiye ve Hindistan menşeli kuvars yüzey ürünleri için yürüttüğü antidamping ve sübvansiyon soruşturması kapsamında belirlediği nihai antidamping ve telafi edici vergi oranlarını yayımladı.

28 Nisan 2020 tarihli
bildirime göre Ticaret Bakanlığı Ermaş Madencilik Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin ihracatında damping olmadığına hükmederken,  Belenco Dış Ticaret A.Ş. ve Peker Yüzey Tasarımları Sanayi ve Ticaret A.Ş., içinse yüzde 5.17 dampinge karşı kesin önlem ve 2.43 telafi edici vergi alınmasını teklif etti. Söz konusu ürünü ABD’ye ihraç etmek isteyen diğer bütün Türk firmaları için de bu oranlar geçerli olacak.

Soruşturmanın son adımı olarak Uluslararası Ticaret İdaresi’nin (USITC) önlem alınıp alınmaması konusunda oylama yapması gerekiyor. Bu amaçla yapılacak karar toplantısının 11 Haziran 2020 tarihinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Cambria Company LLC adlı yerli üretici başvurusu ile başlatılan Soruşturma kapsamında döşemeler ve ağırlıklı olarak silis (örneğin, kuvars, kuvars tozu, kristobalit, cam tozu) ve bir reçine bağlayıcı (örneğin doymamış bir polyester) içeren bir malzeme karışımından oluşturulan diğer yüzeyler bulunuyor.

Bu makalenin uzunluğu 152 kelimedir.