ABD Ticaret Bakanlığı Türk Kuvarsında Damping ve Sübvansiyon Olduğuna Karar Verdi

ABD Ticaret Bakanlığı Türk Kuvarsında Damping ve Sübvansiyon Olduğuna Karar Verdi

Bilindiği gibi Amerika Birleşik Devletleri geçtiğimiz yıl açtığı soruşturma kapsamında Türkiye ve Hindistan menşeli kuvars ithalatındaki damping ve sübvansiyon incelemesi yapıyor.

ABD Ticaret Bakanlığı 6 Aralık 2019 tarihli nihai bildiriminde Türkiye ve Hindistan’dan ithal kuvarsda damping ve sübvansiyon olduğu sonucuna vardı. Buna göre Bakanlık Hindistan menşeli ürünlerde yüzde 2.62-5.05; Türkiye menşeli ürünlerde ise yüzde 0-4.88 oranlarında damping ve sübvansiyon bulunduğu sonucuna vardı.

Cambria Company LLC adlı yerli üretici başvurusu ile başlatılan Soruşturmada bundan sonraki aşamalar tamamlanana kadar belirlenen bu miktarlar geçici önlem şeklinde gümrük idarelerinde tahsil edilecek. Soruşturmanın en geç 3 Nisan 2020 tarihi itibariyle tamamlanması bekleniyor.

Soruşturma kapsamındaki eşya döşemeler ve ağırlıklı olarak silis (örneğin, kuvars, kuvars tozu, kristobalit, cam tozu) ve bir reçine bağlayıcı (örneğin doymamış bir polyester) içeren bir malzeme karışımından oluşturulan diğer yüzeylerden oluşuyor. Ancak, araştırmanın kapsamında yalnızca gerçek silika ile silis içeriğinin diğer bütün malzemelerden daha büyük olduğu ürünler yer alıyor.

ABD’nin Türkiye’den soruşturma kapsamındaki ürün ithalatı 2018 yılında 28 milyon dolarak olarak gerçekleşmişti.

Kaynak:AJOTNews


Bu makalenin uzunluğu 155 kelimedir.