ABD Türk Menşeli Filmaşin İthalatında Damping Tespit Etti

ABD Türk Menşeli Filmaşin İthalatında Damping Tespit Etti

ABD, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu beş ülkeden ithal edilecek karbon ve alaşımlı çelikten filmaşinde damping tespit etti.

ABD Ticaret Bakanlığı yayımladığı nihai bildirim raporunda İtalya, G.Kore, İspanya ve Birleşik Krallık menşeli filmaşinlerin ABD'ye dampingli olarak ihraç edildiği kararına yer verildi.

En yüksek damping marjı yüzde 147.63 ile Birleşik Krallık firmalarında tespit edilirken, Türkiye'nin marjı ise bu ülkeler arasındaki en düşük oranlar (yüzde 4.74-7.94) olarak kayda geçti.

Ancak, Ticaret Bakanlığı Türkiye ve İtalya'nın diğer ülkelerden farklı olarak sübvansiyon da sağladıklarını tespit ettiklerini bildirdi. Bu açıdan, Türk menşeli ürünlerin yüzde 3.81 ila 3.86 aralığında telafi edici vergiye de tabi tutulması gerektiği sonucuna varıldı.

Damping ve sübvansiyon soruşturmaları geçen yıl Gerdau Ameristeel US Inc, Nucor Corp, Keystone Consolidated Industries ve Charter Steel firmalarının başvurusu üzerine açılmıştı.

Konu ile ilgili Dış Ticaret Komisyonu (ITC) tarafından zarar belirlemesi ve illiyet bağı araştırması halen sürdürülüyor. 3 Mayısta tamamlanması gereken bu aşamada ithalat ve yerli üreticinin zararı arasındaki bağ ITC tarafından tespit edilirse Türkiye'nin de aralarında olduğu beş ülkeye 5 yıl süreyle dampinge karşı kesin önlem alınacak. Türkiye ve İtalya menşeli ürünler için, ayrıca telafi edici vergi uygulaması başlatılacak.

Bu makalenin uzunluğu 177 kelimedir.