ABD Türk Menşeli Ürünlere Ek Vergi Kararı Aldı

ABD Türk Menşeli Ürünlere Ek Vergi Kararı Aldı

ABD, dijital hizmet vergisiyle Amerikan şirketlerine ayrımcılık yaptığını iddia ettiği aralarında Türkiye’nin de bulunduğu altı ülkeden yapılan bazı ürünlerin ithalatına ek vergi getirileceğini açıkladı.

Ek vergi uygulamalarının yaklaşık 2 milyar dolar tutarındaki ABD ithalatına yönelik olduğu ve Türkiye’nin yanı sıra Birleşik Krallık, İtalya, İspanya, Hindistan ve Avusturya´dan yapılan ithalatı kapsadığı bildirildi.

ABD Ticaret Temsilciliği (USTR) tarafından ABD Ticaret Kanununun 301’inci bölümü (Section 301) kapsamında 2020 yılı Haziran ayında başlatılan ve ülkemizin dijital hizmet vergisi (DHV) uygulamaları karşısında oluşan zararı telafi etme gerekçesiyle bazı ürünlerde yapılan ithalata yüzde 25 oranında ilave gümrük vergisi konulması önerilen soruşturma 2 Haziran 2021 tarihinde tamamlandı.

Buna göre, ülkemizden soruşturma kapsamı belirli ürünlerin ithalatında teklif edilen oranda ilave gümrük vergisi uygulanmasına karar verildi. Ancak kararın uygulanması, konuya ilişkin çok taraflı müzakerelerin tamamlanmasına kadar 180 gün süreyle (29 Kasım 2021 tarihine kadar) ertelendi.

ABD Ticaret Temsilciliği'nin internet sitesindeki listeye göre, ek gümrük vergilerinden, Türkiye'den ithal edilen bazı halılar, nevresim ve ev tekstili ürünleri, granit ve taş cinsleri, porselen ve seramik ürünleri ve altın ile gümüş takılar etkilenecek.


Bu makalenin uzunluğu 166 kelimedir.