ABD Türk Meşeli Boru İthalatında Damping Tespit Etti

ABD Türk Meşeli Boru İthalatında Damping Tespit Etti

ABD Ticaret Bakanlığı Türkiye, Kanada, Yunanistan ve Güney Kore'den yapılan geniş çaplı kaynaklı boru ithalatında damping tespit ettiğini açıkladı.

Bakanlık Raporunda Türk üreticiler için nihai olarak yüzde 4.55 ila 5.05 arasında değişen oranlarda dampinge karşı önlem alınması gerektiği belirtilirken 2018 yılı Ağustos ayındaki ilk belirlemelerdeki oranlar yüzde 3.45 ila 5.29 arasında değişiyordu.

Ticaret Bakanlığı ayrıca Türkiye ve Güney Kore menşeli ürünlerin yüzde 0.01 ila 27.42 arasında değişen oranlarda sübvansiyon içerdiği dolayısıyla bu ürünlerden telafi edici vergi tahsil edilmesi gerektiği sonucuna da ulaştı.

ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC) tarafından yapılacak değerlendirmede damping ile yerli üretici zararı arasında illiyet bağı kurulursa, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bu ülke menşeli eşya ithalatına 5 yıl süreyle dampinge karşı önlem ile telafi edici vergi uygulanması yoluna gidilecek. ITC'nin değerlendirmesini 5 Nisan 2019 tarihi itibariyle tamamlaması bekleniyor.

Soruşturma yerli üreticiler American Cast Iron Pipe, Berg Steel, Dura-Bond, Skyline Steel ve Stupp Corp.'un başvurusu üzerine 2018 yılı Şubat ayında açılmıştı.

Bu makalenin uzunluğu 148 kelimedir.