ABD Türkiye'ye Tanıdığı Ticari Tavizleri Kaldırmayı Planlıyor

ABD Türkiye'ye Tanıdığı Ticari Tavizleri Kaldırmayı Planlıyor

ABD Başkanı Donald Trump Türkiye ve Hindistan'a tanıdıkları ticari tavizleri haksız rekabete yol açtıkları ve bu ülkelerin artık gelişme yolunda ülkeler olarak kabul edilemeyeceği gerekçesiyle kaldırmayı planladıklarını açıkladı.

ABD Kongresi'ne 4 Mart 2019 tarihinde gönderilen bildirimde "genelleştirilmiş tercihler sistemi" kapsamında Türkiye ve Hindistan'a tanınan tavizlerin 60 gün içinde kaldırılmasının planlandığı ifade edildi.

Söz konusu tercihli sistem kapsamında iki binin üzerinde ürün için vergisiz ithalat imkanı tanınırken bu ürünler arasında özellikle otomotiv yedek parçaları, bazı inşaat malzemeleri, tekstil-konfeksiyon ürünleri Türkiye açısından büyük önem taşıyor.

60 günlük süreç içinde ABD Başkanının hukuken kararını revize etme hakkı bulunurken, ABD'nin söz konusu ticari enstrümanı politik pazarlık malzemesi olarak kullanacağı değerlendiriliyor.

ABD istatistiklerine göre 2017 yılında Hindistan 5.7 milyar dolarlık vergisiz ihracat imkanı ile GTS sisteminden en fazla faydalanan ülke konumundayken, 1.7 milyar dolarlık vergisiz ihracat ile Türkiye bu sistemden en fazla faydalanan beşinci ülke oldu.

Kaynak: Bloomberg

Bu makalenin uzunluğu 139 kelimedir.