ABD Vietnam Menşeli Kontrplak İthalatına Damping Önlemi Almaya Hazırlanıyor

ABD Vietnam Menşeli Kontrplak İthalatına Damping Önlemi Almaya Hazırlanıyor

ABD tarafından Vietnam menşeli kontrplak ithalatına karşı yürütülen etkisiz kılma soruşturmasının tamamen Vietnam aleyhine sonuçlanabileceği bildirildi.

Vietnam Kereste ve Ormanı Ürünleri Derneği (VIFOREST) tarafından yapılan açıklamaya göre, 36 Vietnamlı işletme ABD Ticaret Bakanlığı (DOC) tarafından yürütülen soruşturmada  'yanıt vermeyen' veya 'işbirliği yapmayan' olarak sınıflandırıldığından önlem alınmasına kesin gözüyle bakılıyor.

VIFOREST temsilcisi yaptığı açıklamada, DOC'un kısa süre önce Vietnam'dan ithal edilen sert ağaç malzemelerini kullanan kontrplak için yürüttüğü soruşturma hakkında bir ön sonuç açıkladığını belirtti.  Buna göre DOC, soruşturma sırasında 21 Vietnamlı işletmenin işbirliğine geldiğini, 22'sinin ise DOC'un sorularına yanıt vermediği veya eksik veya tutarsız yanıtlar verdiği için "tepkisiz" ve 14 diğerinin "işbirliği yapmayan" olarak listelendiği sonucuna vardı.

DOC'un ön sonucuna göre, Vietnam'dan ithal edilen kontrplak, Çin menşeli soyulmuş ahşabı kullanan bir çekirdeğe sahipse, Çin kontrplak ithalatına uygulanan anti-damping ve anti-sübvansiyon vergilerine tabi olacak. 

Kaynak: TuoitreNews


Bu makalenin uzunluğu 131 kelimedir.