ABD Vietnam Menşeli Kontrplak İthalatına ÖEK Soruşturması Açtı

ABD Vietnam Menşeli Kontrplak İthalatına ÖEK Soruşturması Açtı

ABD Ticaret Bakanlığı Vietnam menşeli / çıkışlı kontrplak ithalatına yönelik önlemlerin etkisiz kılınması (ÖEK) Soruşturması açtığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada North Carolina ve Oregon eyaletlerinde faaliyet gösteren yerli üreticilerin şikayeti üzerine açılan soruşturmada söz konusu ürün ithalatında Çin’e karşı uygulanan antidamping önleminin Vietnam üzerinden etkisiz kılındığı yönündeki şüphe araştırılacak.

ÖEK Soruşturması süresince geçici önlem alınabileceği gibi tespitlere göre soruşturma sonunda Çin’e uygulanan önlem Vietnam’a da teşmil edilebilecek. Vietnam Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada beklentilerinin soruşturmanın adil ve objektif ölçülerle sürdürülmesi olduğu belirtilirken Vietnam’ın DTÖ kurallarına son derece bağlı olduğu ve diğer ülkelerin önlemlerini haksız şekilde etkisiz kılma faaliyetlerine müsaade edilmeyeceği vurgulandı.

Ülkemizde de Çin menşeli kontrplaklara yönelik 2006 yılından beri metreküp başına 240 dolar dampinge karşı kesin önlem uygulanıyor. Söz konusu önlem etkisiz kılma nedeniyle 2016 yılında Bulgaristan ve Vietnam’a  karşı da genişletilmiş bulunuyor. 

Kaynak: Reuters


Bu makalenin uzunluğu 132 kelimedir.