ABD'den Tarife Artışları Konusunda Yeni Adım

ABD'den Tarife Artışları Konusunda Yeni Adım

Geçtiğimiz günlerde Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) aleyhinde verdiği sivil hava taşıtlarına sübvansiyon kararından sonra ABD, özellikle Avrupa Birliği'ne karşı mevcut tarifelerini yükseltmek için harekete geçti.

ABD, toplam değeri 11 milyar doları aşan AB menşeli ithalatını gözden geçirme kararı alırken, bu ürünler arasında başta sivil hava taşıtları, peynir ve zeytinyağı gibi tarımsal ürünler bulunuyor.

Açıklama sonrasında Paris Merkezli Airbus'ın hisselerinde 22 Mart 2019'dan beri bir seanstaki en büyük düşüş gerçekleşti ve hisseler yüzde 2.3 değer kaybetti.

ABD daha önce de AB menşeli çelik ve alüminyum için aldığı önlem kapsamında tarifelerini yükseltmişti. Ayrıca, otomotiv ithalatı için ulusal güvenlik gerekçesiyle ABD Ticaret Bakanlığının alınmasını teklif ettiği önlem de halen Başkanlık Onayını bekliyor.

Yeni başlatılan gözden geçirme çalışmasının sadece ABD-AB arasında gerginlik yaratmakla kalmayacağı, dünyanın geri kalan kısmının ticareti açısından da kayda değer değişikliklere yol açacağı değerlendiriliyor.

Bu makalenin uzunluğu 130 kelimedir.