ABD’den Türk Menşeli Alüminyum İthalatında Damping Tespiti

ABD’den Türk Menşeli Alüminyum İthalatında Damping Tespiti

ABD Ticaret Bakanlığı (DoC), aralarında ülkemizin de bulunduğu 18 ülkeden yapılan alüminyum levha ithalatında damping yapıldığını belirledi. 9 Ekim 2020 tarihinde yayımlanan bildirime göre Almanya, Bahreyn, Brezilya, Endonezya, Güney Afrika, Güney Kore, Hırvatistan, Hindistan, İspanya, İtalya, Mısır, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Tayvan, Türkiye, Umman ve Yunanistan’dan yapılan alüminyum levha sevkiyatlarında yüzde 2,72 ila 352,71 arasında değişen oranlarda damping tespit edildi.

Yapılan bu ön belirlemelerden sonra DoC’un nihai kararını 22 Şubat 2021 tarihinde açıklaması bekleniyor. Bu kararın ardından Dış Ticaret Komisyonu’nun zarar tespitini 5 Nisan 2021 tarihinde tamamlaması öngörülüyor. Anti-damping Soruşturması 12 farklı HS kodu alt başlığı altında kategorize edilen alüminyum levha ithalatını kapsıyor. ABD’nin soruşturma konusu ürünlerin adı geçen ülkelerden ithalatı 2018'deki 492.975'lik hacimden 2019'da 665.485 metrik tona yükselmişti.

DoC tarafından yapılan açıklamada "Bakanlığın alüminyum levha soruşturmaları, son yirmi yıldaki en geniş ABD ticari uygulama eylemi” olarak tanımlandı. 

Kaynak: SPGlobal


Bu makalenin uzunluğu 136 kelimedir.