ABD'li Çelik İthalatçıları Türk Çeliği İçin Baskılarını Artırıyor

ABD'li Çelik İthalatçıları Türk Çeliği İçin Baskılarını Artırıyor

ABD'li demir-çelik ithalatçıları Türk çeliğine karşı geçen yıl iki katına çıkarılan tarifelerin indirilmesi için başlattıkları hukuki mücadeleyi sürdürüyor.

Üç ithalatçının ABD Uluslararası Ticaret Mahkemesi'nde açtıkları davada, tarife artırımına sebep olarak sunulan "ulusal güvenlik" gerekçesinin Başkanlık Kararnamesi açısından yetki aşımı olduğu savunuluyor.

Medtrade Inc., A.G. Royce Metal Marketing LLC ve Transpacific Steel LLC adlı ithalatçılar savunmalarında ayrıca Türk menşeli ürünlere yönelik yüzde 50'lik ilave artışın ayrımcı uygulama niteliği taşıdığı ve sonuçları itibariyle ABD'li yerli üreticilerin zararına olduğu vurgulandı.

Tarife artırımının ABD anayasasının eşit koruma ve kanunilik ilkelerine aykırılık taşıdığı belirtilerek hemen kaldırılması talep edildi. Herhangi bir soruşturma yürütülmeden alınan Kararın, ABD Başkanının bir tweetiyle hayata geçirilmesinin kanunilik ilkesinin açık ihlali olduğu, tarife artırım sürecinde gerekli prosedürlerin de yerine getirilmediği belirtildi.

Bu makalenin uzunluğu 116 kelimedir.