ABD’li Perakendeciler Yatak İthalatına Açılan Damping Soruşturmasına Karşı Çıkıyor

ABD’li Perakendeciler Yatak İthalatına Açılan Damping Soruşturmasına Karşı Çıkıyor

Amerikan Yatak İttifakı (The American Mattress Alliance –AMA) , yatak ithalatına karşı antidamping başvurusu yapan ABD yatak üreticilerinin “endüstrinin durumunu dikkate alarak başvurularını geri çekmesini” umduklarını açıkladı. AMA kendilerine ulaşan birçok perakendecinin antidamping soruşturmasına karşı çıktıklarını bildirdi.

Yapılan açıklamada, mobilya satışlarının zaten ülke genelinde düşüş eğilimi gösterdiği, Mart ayındaki satışların yüzde 24.6 oranında gerilediği; ikinci çeyrekteki daralma beklentisinin yüzde 50’yi aştığı; böylesi bir konjonktürde yapılan başvurunun en azından zamanlama hatası taşıdığı ifade edildi.

Geçtiğimiz hafta ABD Ticaret Bakanlığı başvuruyu kabul ederek aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 8 ülkeye damping soruşturması açılmasına karar vermişti. Başvuruda Türk ürünlerindeki damping marjının yüzde 620.07 düzeyinde olduğu savunulurken en yüksek marjın yüzde 1.007 oranı ile Vietnam menşeli ürünlerde olduğu iddia edilmişti.

Türkiye dışında şikayete konu olan diğer ülkelerse Kamboçya, Endonezya, Malezya, Sırbistan, Tayland ve Vietnam’dan oluşuyor.

Kaynak: Furniture Today


Bu makalenin uzunluğu 129 kelimedir.