ABD'nin İran'a Yönelik Yaptırımlarının İkinci Aşaması Yürürlüğe Girdi

ABD'nin İran'a Yönelik Yaptırımlarının İkinci Aşaması Yürürlüğe Girdi

Amerika Birleşik Devletleri'nin İran'a yönelik yaptırımlarının ikinci aşaması 5 Kasım 2018 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi.

ABD, 2015 yılındaki Nükleer Anlaşması sonrasında yaptırımların kaldırılması kararı vermesine karşın, İran'ın Anlaşma şartlarına uymadığı gerekçesiyle yaptırımların yeniden başlatılması kararı almıştı. Bu yaptırımların ilk aşaması Ağustos ayında hayata geçilirken, daha kapsamlı olan ikinci aşama ise bugün itibariyle yürürlüğe konuldu.

Başta petrol ve petrol ürünleri üretimi ve ihracatı yapanlar olmak üzere, gemi taşımacılığı ve liman işletmeciliği yapan gerçek ve tüzel kişiler yeni yaptırımların ana eksenini teşkil ediyor. Ayrıca, bankacılık düzenlemeleri açısından da İran Merkez Bankası ve diğer bankaların uluslararası finans sisteminde dolar bazlı işlem yapması engelleniyor.

ABD tarafı, İran "normal bir ülke" gibi davranana kadar yaptırımların sürdürüleceğini, İran tarafı ise yaptırımlara karşın petrol ticaretine devam edeceğini açıkladı. ABD Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ayrıca halihazırda zaten 20'den fazla ülkenin İran'dan petrol alımlarını azalttığı veya tamamen durdurduğu ifade edildi.

Söz konusu yaptırımlardan Türkiye, Çin, Hindistan, İtalya, Yunanistan, Japonya, Güney Kore ve Tayvan 6 ay süreyle muaf tutulacak.

Bu makalenin uzunluğu 155 kelimedir.