ABD’nin Türk Kirazına Karşı Yürüttüğü Damping Soruşturmasında Yeni Gelişme

ABD’nin Türk Kirazına Karşı Yürüttüğü Damping Soruşturmasında Yeni Gelişme

Bilindiği gibi ABD Dış Ticaret Komisyonu (ITC), geçtiğimiz Nisan ayında Türkiye’den ithal edilen kurutulmuş kiraz için damping ve sübvansiyon soruşturması başlatmıştı.

Oregon, Vaşington, Utah ve Michigan eyaletlerinde bulunan yerli üreticilerin şikayeti üzerine başlatılan Soruşturmada Türkiye menşeli ürünlerin damping ve sübvansiyonlu ve haksız rekabete sebep olduğu iddiaları araştırılıyor.

ABD Ticaret Bakanlığı 23 Eylül 2019 tarihinde söz konusu ürünün ithalatında geçici teminat alınması kararı aldı. Basına yansıyan haberlerde sektördeki beklentinin eş etkili vergi gelme ihtimalinin neredeyse yüzde yüz olduğu belirtiliyor.

Ayrıca, soruşturma süresince ne Türk resmi makamlarının ne de üretici-ihracatçı konumundaki Türk firma veya sivil toplum kuruluşlarının sürece müdahil olmadığı, bilgi-belge sunumunda bulunmadığı da ifade ediliyor. Aynı kaynaklarda Türkiye menşeli kurutulmuş kiraz için kilogram başına gelmesi beklenen eş etkili verginin 11.02 dolar civarında olacağı değerlendirmesi bulunuyor.

ABD’nin Türkiye’den kurutulmuş kiraz ithalatı 2016’daki 188 bin tonluk düzeyden 2018’de 630 bin tona yükselirken bu haliyle toplam ithalatın yüzde 55’ini tek başına Türkiye karşıladı.


Kaynak:BridgeMi

Bu makalenin uzunluğu 146 kelimedir.