ABD’nin Türk Menşeli Yatak İthalatına Açtığı Damping Soruşturmasında İşbirliği Olanağı

ABD’nin Türk Menşeli Yatak İthalatına Açtığı Damping Soruşturmasında İşbirliği Olanağı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) geçtiğimiz Nisan ayında Kamboçya, Endonezya, Malezya, Sırbistan, Tayland ve Vietnam’ın yanı sıra ülkemiz menşeli yatak ithalatına karşı bir anti-damping soruşturması açmıştı.

Bu soruşturma kapsamında, ABD Ticaret Bakanlığı (DoC) tarafından dampingin mevcudiyetine yönelik yapılacak incelemeler çerçevesinde Türkiye’den BRN Yatak Baza Ev Teks. İnş. San. Tic. A.Ş. örnekleme seçildi.

İlgili soru formlarını cevaplayarak soruşturma otoritesine sunan söz konusu firma işbirliğine giderek soruşturmaya taraf olmuştu ve buna bağlı olarak Soruşturma sonucunda DoC tarafından BRN firması için özel marj hesaplanacak. Ülkemizden yapılacak ithalata yönelik diğer tüm firmalara ise tek bir oranda “diğerleri marjı” hesaplanacak.

BRN firması için hesaplanacak marj diğer firmalarımız için belirlenecek marj açısından da belirleyici olduğundan bu aşamada tüm firmaların koordineli şekilde hareket etmesi büyük önem taşıyor.

BRN firması tarafından T.C. Ticaret Bakanlığı’na yapılan başvuruda bahse konu soruşturma çerçevesinde hesaplanacak marjları düşürmeye yönelik, oluşturulmuş fiyat hesabı kapsamında satış giderleri ve kar değerlemesinde kullanılmak üzere, soruşturma konusu ürünü üreten ve satan Türk firmalarının finansal tablolarından istifade edilmesinin faydalı olabileceği yönünde değerlendirmede bulunuldu.

Bu açıdan konuya ilişkin olarak işbirliğine gitmek isteyebilecek yatak üreticisi ve ihracatçı firmalarımızın 7 Ağustos 2020 tarihinden önce anılan firma ile iletişime geçmesinde büyük fayda bulunuyor.


Bu makalenin uzunluğu 184 kelimedir.