Almanya ve Hindistan Menşeli Menteşe İthalatına ÖEK Soruşturması

Almanya ve Hindistan Menşeli Menteşe İthalatına ÖEK Soruşturması

3 Mayıs 2018 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Tebliğ ile Almanya ve Hindistan menşeli menteşeler için Önlemlerin Etkisiz Kılınması Soruşturması (ÖEK) açıldı.

Soruşturma başlatılmasına Samet Kalıp ve Madeni Eşya San.ve Tic. A.Ş. ile Mobilya Aksesuar Sanayicileri Derneği (MAKSDER) tarafından ÇHC, Endonezya, Malezya, Tayvan, İspanya, İtalya, Yunanistan ve Tayland menşeli soruşturma konusu eşya ithalatında uygulanmakta olan dampinge karşı önlemlerin Almanya ve Hindistan üzerinden menşe saptırması yapılarak etkisiz kılındığı iddiasıyla Ekonomi Bakanlığına başvuruda bulunması üzerine karar verildi.

Soruşturma, 8302.10, 8302.50.00.00.00 ve 8302.42.00.00.00 gümrük tarife pozisyonlarında sınıflandırılan “menteşeler ”, “sabit askılıklar, şapka askıları, dirsekler, benzeri eşya” ile mobilyalar için olan diğer menteşeleri kapsarken, sivil havacılık ve nakil vasıtalarında kullanılan ürünler ise kapsam dışında bırakıldı.

2010 yılından beri Çin menşeli/çıkışlı söz konusu ürünler için kilogram başına 0,508 ila 1, 64 ABD doları tutarında değişen oranlarda dampinge karşı vergi uygulanırken bu önlem daha sonra yine ÖEK soruşturmaları ile Endonezya, Malezya, Tayvan, İtalya, İspanya, Tayland ve Yunanistan'ı da içerecek şekilde genişletilmişti.

Bu makalenin uzunluğu 151 kelimedir.