Arjantin’den İhracat Vergisi

Arjantin’den İhracat Vergisi

Arjantin Hükümeti, demir-çelik ürünlerini de içerecek şekilde ihracat işlemlerine ihracat vergisi getirdi.

Geçtiğimiz hafta yaşadığı büyük devalüasyon sonrası ekonomik dalgalanmayı azaltmak için alınan önlemler kapsamında hammadde ve bitmiş ürün ihracatına getirilen vergilerde ürünlerin hammadde veya bitmiş olmasına göre açık bir sınıflandırma yapılmadı.

Yeni düzenleme ile hammadde ihracatında her bir ABD Doları ihracat için 4 Arjantin pesosu (yaklaşık 10 cent); bitmiş ürünlerde ise 3 peso (yaklaşık 7 cent) ihracat vergisi alınacak.

Arjantin Devlet Başkanı tarafından yapılan açıklamada, ihracata getirilen vergilerin doğru olmadığını, ihracatı teşvik etme amaçları ile çeliştiğini ancak mevcut durumun iyileştirilebilmesi için bu yola gitmek zorunda oldukları belirtildi. Açıklamada ayrıca, bu tür gelir artırıcı önlemlerin yanı sıra kamu harcamalarında da ciddi kısıtlamaya gideceklerini ve 2019 yılında bütçe açığını kapatmayı hedefledikleri ifade edildi.

Güney Amerika piyasasındaki demir-çelik arzında Arjantin önemli aktörler arasında bulunuyor. ABD’nin ilave vergilerine ek olarak getirilen yeni ihracat vergilerinin bu piyasalardaki işleyişi önemli oranda etkilemesi bekleniyor.

Bu makalenin uzunluğu 145 kelimedir.