Avrupa Birliği Ukrayna’ya Yönelik Ticaret Kolaylıklarını Uzatmaya Hazırlanıyor

Avrupa Birliği Ukrayna’ya Yönelik Ticaret Kolaylıklarını Uzatmaya Hazırlanıyor

Avrupa Komisyonu, Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne yaptığı ihracat üzerindeki ithalat vergileri, kotalar ve ticari politikası savunma önlemlerini askıya alan düzenlemeleri bir yıl daha uzatmaya hazırlanıyor.

Söz konusu destekler Avrupa Birliği'nin Ukrayna ekonomisine verdiği desteğin bir devamı niteliğinde olup Ukraynalı üretici ve ihracatçıların Rusya'nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle karşı karşıya kaldığı zor durumu hafifletmeye yardımcı olmayı hedefliyor. Ukraynalı üreticilere destek için verilen otonom tavizler aynı zamanda Avrupalı üreticilerin endişelerini de dikkate alan bir yaklaşımla hazırlanıyor. Bu amaçla, 2022 yılında Ukrayna'dan AB'ye bazı tarım ürünlerinin ithalatında önemli bir artış olacağı dikkate alınarak, gerektiğinde Birlik pazarını korumak için hızlandırılmış bir koruma mekanizması da dizayn edildi.

Komisyon tarafından hazırlanan mevcut tavizleri bir yıl daha devam ettirme teklifi mevcut rejimden yenisine sorunsuz geçişi sağlamak amacıyla Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği Konseyi tarafından değerlendirilerek sonuca bağlanacak. 

Kaynak: Avrupa Komisyonu


Bu makalenin uzunluğu 128 kelimedir.