Avrupa Birliği’nden Türk Demir Çeliğine Telafi Edici Vergi Soruşturması

Avrupa Birliği’nden Türk Demir Çeliğine Telafi Edici Vergi Soruşturması

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Türk menşeli sıcak haddelenmiş kanca ithalatına yönelik telafi edici vergi soruşturması açtı.

Avrupa Çelik Birliği’nin (Eurofer) 30 Nisan 2020 tarihli başvurusunda Türk demir-çeliğinde haksız rekabet doğurucu sübvansiyon ve devlet yardımlarının bulunduğu iddia edilmişti.

Ereğli Demir-Çelik’in İskenderun Demir bünyesinde olduğu ve bu şirketlerin devlet tarafından kontrol edildiği belirtilen başvuruda Tosyalı, Çolakoglu, Habaş ve MMK şirketlerinin de incelenmesi istenmişti. Demir-çelik sektörüne yönelik yakıt alımında ÖTV ve KDV desteği, EXIMBANK programları, organize sanayi bölgeleri için arazi, doğalgaz, elektrik ve su destekleri, Türkiye Taşkömürü Kurumu’ndan değerinin altında taşkömürü alım imkanları ve diğer yatırım teşvikleri iddiaların temelini oluşturuyor.

Söz konusu başvuruya istinaden açılan anti-sübvansiyon soruşturmasında inceleme dönemi 2019 olarak belirlenirken sonucun 12-13 ay içinde ilan edilmesi bekleniyor. Soruşturmanın ilk 9 aylık döneminde geçici önleme karar verilmesi mümkün bulunurken sıcak haddelenmiş ürünler için AB Komisyonu tarafından halen bir anti-damping soruşturması da yürütülmeye devam ediyor. 

Kaynak: ArgusMedia


Bu makalenin uzunluğu 140 kelimedir.