Bazı AB Üyesi Ülkeler Menşeli Dokuma Mensucat İthalatına Karşı ÖEK Soruşturması Tamamlandı

Bazı AB Üyesi Ülkeler Menşeli Dokuma Mensucat İthalatına Karşı ÖEK Soruşturması Tamamlandı

Avrupa Birliği (AB) üyesi bazı ülkeler menşeli veya çıkışlı dokunmuş mensucat ithalatına karşı açılan önlemlerin etkisiz kılınması (ÖEK) Soruşturması tamamlandı.

20 Şubat 2024 tarihli Resmi Gazete'de Yayımlanan Kapanış Tebliğine göre 54.07 gümrük tarife pozisyonu altında sınıflandırılan ““sentetik filament iplikten dokunmuş mensucat (giyim için olanlar)” ile 55.13, 55.14, 55.15, 55.16 gümrük tarife pozisyonlarında sınıflandırılan “sentetik veya suni devamsız liflerden dokunmuş mensucat” adlı eşya için yürütülen Soruşturma sonucunda Çin menşeli anılan eşya ithalatında yürürlükteki dampinge karşı önlemin etkisiz kılındığı sonucuna ulaşıldı.

Alınan karara göre Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, İsveç, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovak ve Slovenya menşeli/çıkışlı eşya bu ülkelerde mukim muafiyet tanınan firmalar haricinde dampinge karşı önleme tabi olacak. Soruşturma kapsamında ayrıca halihazırda dampinge karşı önleme tabi İtalya, İspanya ve Almanya menşeli önlemler de gözden geçirilerek, muafiyete tabi firmalar güncellendi.

Buna göre, Çek Cumhuriyeti’nde yerleşik Toray Textiles Central Europe SRO ve İtalya’da yerleşik Fibre E Tessuti Speciali (FTS) SPA, Stamperia Di Martinengo SRL, Stamperia Di Cassina Rizzardi SPA, Fasac SPA firmalarının 54.07 GTP kapsamı eşya ithalatında yürürlükte bulunan dampinge karşı önlemi etkisiz kılmadığı; İtalya’da yerleşik Stamperia Di Martinengo SRL, Stamperia Di Cassina Rizzardi SPA, Fasac SPA, Lanificio Batacchi E Gori SRL ve In. Tes. Pra. Industria Tessuti Pratesi SPA firmalarının 55.13, 55.14, 55.15, 55.16 GTP kapsamı eşya ithalatında yürürlükte bulunan dampinge karşı önlemi etkisiz kılmadığı tespit edildi.

Bahsedilen firmalar dışında kalan üreticilerce üretilen ve yukarıda yer verilen ülkelerden ithal edilen eşyaya yüzde 21.13 ila 44 arasında değişen oranlarda dampinge karşı önlem 20 Şubat 2023 tarihi itibariyle uygulanmaya başlanacak.

Soruşturma 54.07 GTP kapsamı eşya için R.B. Karesi İthalat İhracat Tekstil San. ve Tic. A.Ş. ve Işıksoy Tekstil İnşaat Taahhüt San. ve Tic. A.Ş. firmalarınca, 55.13, 55.14, 55.15, 55.16 GTP’leri kapsamı eşya içinse Kipaş Mensucat İşletmeleri A.Ş., Oğuz Tekstil San. ve Tic. A.Ş., BTD Tekstil San. ve Tic. A.Ş., Özdoku Tekstil San. ve Tic. A.Ş., Can Tekstil Entegre Tesisleri ve Tarım Ürünleri San. Tic. A.Ş., Bakırlar Tekstil San. ve Tic. A.Ş. ve Kıvanç Tekstil San. ve Tic. A.Ş. firmalarınca yapılan şikayet üzerine başlatılmıştı.


Bu makalenin uzunluğu 337 kelimedir.