Bebek Arabaları İthalatına Damping Gözden Geçirme Soruşturması Açıldı

Bebek Arabaları İthalatına Damping Gözden Geçirme Soruşturması Açıldı

15 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Tebliğ ile yürürlükte olan damping önleminin devamı için Çin menşeli bebek arabaları ve bunların şasilerinin ithalatına nihai gözden geçirme soruşturması (NGGS) açıldı.

Soruşturma, yerli üreticiler Ayyıldız Bisiklet Gıda ve Tem. Ür. Paz. Tic. ve San. Ltd. Şti., Aldeba Metalurji Teknoloji Makina ve Çocuk Gereçleri San. ve Tic. Ltd. Şti., Aytaç Bebe Çocuk Gereçleri San. ve Tic. Ltd. Şti., Derya Bebe Çocuk Gereçleri İmalat Paz. San. Tic. Ltd. Şti ve Kardeş Bisiklet ve Çocuk Gereçleri İmalat San. ve Tic. Ltd. Şti tarafından yapılan ve yerli üretici Öztaçlı Bebe Gereçleri Çelik Eşya İmalatı San. ve Tic. Ltd. Şti. tarafından desteklenen başvuruya istinaden başlatıldı.

Bu kapsamda Çin menşeli 8715.00.10.00.00 ve 8715.00.90.00.00 gümrük tarife istatistik pozisyonlarında kayıtlı “bebek arabaları” ve “yalnızca bebek arabalarının şasileri” ürününe yönelik damping gözden geçirme soruşturması yürütülecek. Söz konusu ürünler için dampinge karşı önlem 2004 yılından beri yürürlükte bulunuyor ve halen bebek arabaları için adet başına 12, şasi için ise 8 dolar olarak uygulanıyor.

Açılan Soruşturmaya taraf olmak isteyen ithalatçı, ihracatçı, üretici veya ilgili sivil toplum örgütlerinin en geç 37 gün içinde gerekli soru formlarını doldurarak süreci başlatmaları gerekiyor.


Bu makalenin uzunluğu 185 kelimedir.