Bisiklet İthalatındaki Damping Önlemi AB Pazarını Türkiye İçin Cazip Hale Getirdi

Bisiklet İthalatındaki Damping Önlemi AB Pazarını Türkiye İçin Cazip Hale Getirdi

Eurostat’ın son istatistikleri elektrikli bisiklet ithalatında uygulanan dampinge karşı önlemin AB piyasası açısından çok etkili olduğunu ortaya koydu. Bu verilere göre 2019 yılının ilk altı ayındaki ithalat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 91 azaldı.

2018 yılındaki 800 bin adetlik ithalat bu yılın ilk çeyreğinde 54.643 âdete geriledi.  Mevcut önlem üretici bazında farklılaşmakla beraber yüzde 10.3 ila 73,4 arasında uygulanıyor.

Önlemle birlikte Çinli üreticilerin üretim bantlarını Avrupa’ya kaydırma konusunda ciddi çalışmalar yaptığı belirtiliyor. Önemli Çinli üreticilerden Bafang geçtiğimiz hafta Polonya’da bir üretim tesisinin açılışını gerçekleştirdi.

AB içindeki üretim damping sonrası artış göstermeye başlamasına rağmen yoğun talep dolayısıyla arz açığı halen devam ediyor ve dampinge tabi olmayan ülke üreticileri için bu durum ciddi bir fırsat alanı doğuruyor. Yeni durumla birlikte Tayvan, Vietnam, Tayland, Malezya, Kamboçya ve Endonezya en avantajlı ülkeler olurken; İsviçre ve Türkiye ise normal şartlarda rekabet imkânı olmayan pazarda önemli sıçramalar gösteriyor. Yılın ilk çeyreğinde Türkiye’nin AB’ye ihracatı yüzde 549,93’lük artışla 5.349 âdete yükseldi.  


Kaynak:CyclingIndustry

Bu makalenin uzunluğu 153 kelimedir.