Brezilya Çelik Sac İthalatında Uyguladığı Damping Önleminin Devamına Karar Verdi

Brezilya Çelik Sac İthalatında Uyguladığı Damping Önleminin Devamına Karar Verdi

Brezilya, sac ithalatı için yürüttüğü gözden geçirme soruşturmasını tamamlayarak, mevcut önlemin aynı şekilde 5 yıl daha devamına karar verdi.

Brezilya Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Bölümü (CAMEX) tarafından yürütülen soruşturmada Ukrayna, Çin, Güney Afrika ve Güney Kore’den yapılan saç şeklindeki çelik ithalatındaki dampingin ve yerli üretim üzerinde yol açtığı zararın devam ettiği sonucuna varıldı.

Buna göre Brezilya’nın Güney Afrika hariç adı geçen ülkelerden yaptığı ithalatta ton başına 52.02 ila 211.56 dolar arasında değişen oranlarda dampinge karşı vergi tahsil edilmeye devam edecek.

Son Kararla, Güney Afrika’ya karşı daha önce uygulanan önlem askıya alınırken, CAMEX yaptığı açıklamada bu ülkeden yapılan ithalatın yerli üretime zarar vermeye başlaması halinde önlemin yeniden uygulanmaya başlayacağını duyurdu.

Brezilyalı üretici Usiminas’ın başvurusu ile başlatılan soruşturma sonucu alınan damping önlemi Mercosur Ortak Tarifesinde 7208.51.00 ve 7208.52.00 pozisyonları altında sınıflandırılan, 4.75mm veya daha fazla kalınlığa ve 600mm veya daha fazla genişliğe sahip karbon çelik levhaları kapsıyor.


Kaynak: ArgusMedia


Bu makalenin uzunluğu 142 kelimedir.