Çin ABD Ürünlerine Karşı Önlem Çalışmalarını Hızlandırıyor

Çin ABD Ürünlerine Karşı Önlem Çalışmalarını Hızlandırıyor

ABD'nin son dönemde başta Çin olmak üzere birçok ülke aleyhine ciddi şekilde artırdığı ticaret politikası önlemlerine Çin'den karşılık gelmeye devam ediyor.

Bilindiği gibi, Çin geçtiğimiz günlerde ABD'nin Çin'e önemli ihraç kalemlerinden olan sorgum ithalatına karşı antidamping soruşturması açmıştı. Çin, başlattığı yeni bir çalışma ile de ABD'den en önemli ithal ürünleri arasında yer alan soya için alınabilecek önlemleri araştırıyor.

Geçtiğimiz yıl 13.9 milyar dolara ulaşan soya ithalatı için geçen hafta Ticaret Bakanlığı bünyesinde bir toplantı düzenleyen Çin, olası bir antidamping veya telafi edici verginin kendi tüketicileri üzerindeki etkilerini değerlendirdi.

Söz konusu toplantıya Çinli firmalar katılırken ABD Soya İhracat Konseyi davet edilmedi ancak toplantıda herhangi bir sonuca ulaşılamadığı bilgisi veriliyor.

Brezilyanın alternatif tedarikçi olarak talebi karşılayabileceğine ikna olunması halinde soya ithalatına soruşturma açılması yünündeki nihai kararı üst yönetimin vermesi bekleniyor.

Kaynak:AGPRO

Bu makalenin uzunluğu 125 kelimedir.