Çin Atık İthalatındaki Yasak Kapsamını Genişletiyor

Çin Atık İthalatındaki Yasak Kapsamını Genişletiyor

Geçen yıl atık ithalatına getirdiği kısıtlama ve yasaklamalarla küresel ölçekteki atık ticaretinde büyük değişimlere yol açan Çin, bu yasağın kapsamını genişletmeye hazırlanıyor.

Geçen yıl 24 kategorideki katı atık ithalatına getirilen yasaklama, planlanan yeni düzenleme ile 32 kategoriye genişletilecek ve yeni uygulama 31 Aralık 2018 tarihinde uygulanmaya başlanacak.

Yasak kapsamına alınacak yeni katık atık ürün tipleri arasında hırdavat, gemi, otomobil parçaları, paslanmaz çelik atıklar ve hurda, titanyum ile odun da bulunuyor.

Yapılan bir çalışma, 1992 yılından beri dünya genelindeki tüm katı atıkların yüzde 72'sinin Çin ve Hong Kong tarafından işlendiğini ortaya koyarken, Çin son dönemde özellikle çevrenin ekonomisi üzerindeki olumsuz etkileri dolayısıyla atık işleme konusunda köklü bir politika değişikliğine gidiyor.

Bu politika değişikliğinin başta ABD olmak üzere gelişmiş batı ekonomilerini daha fazla etkilemesi ve atık yönetim maliyetlerini kayda değer şekilde artırması bekleniyor.

Bu makalenin uzunluğu 127 kelimedir.